Nahoru

Celková a lokální hemostatika

Hemostatika slouží k omezení až zástavě krvácení. Díky jednoduché aplikaci výrazně zjednodušují první pomoc při vážných zraněních. Vytvoří v místě poranění tlakový obvaz, který brání vytékání krve z rány. Dělí se na tzv. celková (při podání se dostanou do krevního řečiště, kde snižují krvácivost) a lokální (hemostyptika, která se pro zastavení krvácení přikládají na rány). Lokálně působící léky jsou vyráběny ve formě zásypů, porézních materiálů a prášků přidávaných do vody.

Hemostatika jsou velice různorodá – jednak mohou ovlivňovat průsvit cév (zužovat je), podporovat krevní destičky a srážlivé faktory (nebo je přímo nahrazovat), a nakonec mohou potlačovat mechanismy, které rozpouštějí krevní sraženiny.

Celková hemostatika se používají především u chronických onemocnění postihující krevní srážlivost (hemofilie, trombocytopenie apod.) a u akutních stavů, při kterých hrozí významné ztráty krve. Dále se používají preventivně při náročnějších operacích a před porodem.

Lokální hemostatika se užívají především u menších krvácení, jako podpora jeho zástavy v případech, kdy nedochází ke spontánní úpravě a preventivně při některých menších operačních výkonech (stomatologie, traumatologie apod.). Výhodou lokálních přípravků je jejich velmi dobrá snášenlivost, snadná aplikace a minimum nežádoucích účinků. Mezi lokální přípravky patří trombin, kolagen, karboxycelulóza, želatina a fibrinová pěna. Tyto látky svým složením přispívají k urychlení procesu zástavy krvácení.

V našem sortimentu naleznete například absorbovatelná hemostatika ze síťoviny založená na bázi oxidované regenerované celulózy, plně povrchově vstřebatelné během několika dní, nastříhané v různých velikostech a sterilně balené pro jednorázové použití. Rostlinný původ vylučuje přenos infekcí lidského nebo zvířecího původu.

NEWSLETTER: Buďte in a sledujte akce a novinky ve vašem mailu. Přihlašte se k odběru.


Informace k poskytnutí osobních údajů